piątek, 15 lipca 2016

Nie myśl o sobie źle!

Znałam kiedyś osobę, która przy każdej możliwej okazji, wspominała, że ma nadwagę. Rzeczywiście, bliżej jej było do niedowagi, ale ona nieustępliwie podwijała koszulkę pokazując swój płaski brzuch, na którym ciężko było się doszukać grama tłuszczu, mówiąc, że musi schudnąć. Znałam osobę, która twierdziła, że jest brzydka, chociaż w rzeczywistości ukrywała swoje piękno za luźnymi dresami i rozwichrzonymi włosami. W końcu znałam osobę, która twierdziła, że jest kiepska z fizyki, lawirowała między jedynką i dwójką przez cały semestr, żeby ostatecznie dostać ze sprawdzianu czwórkę, która zmotywowała ją do dalszej pracy i poprawienia swoich wyników o dwieście procent.

To jak postrzegamy siebie, kształtuje Nasze życie. Nasza samoocena wpływa na to, co myślą o Nas inni ludzie. Dokładnie w taki sam sposób, w jaki postrzegamy siebie, postrzega Nas Nasze otoczenie.

Pomyślcie o tym następnym razem, gdy w towarzystwie powiecie, że jesteście brzydcy, nudni, nieciekawi, pozbawieni kreatywności czy bez talentu.

Coś Wam jednak poradzę. Nigdy ne mówcie takich rzeczy głośno! Nawet nie próbujcie tak o sobie myśleć.

Dziewczyna z rzekomą nadwagą, pewnego dnia usłyszała w odpowiedzi, że rzeczywiście przytyła i wygląda grubo, dziewczyna chowająca się za dresami musiała słuchać drwin na szkolnym korytarzu, a dziewczyna z kiepskimi ocenami została okrzyknięta tą, która dostaje najgorsze oceny z przedmiotów ścisłych.

Każdą z tych osób, mogłaś/mogłeś być Ty, mogłam być też nią ja. To od Nas zależy jak będą Nas postrzegać inni ludzie.

Chyba nie znam osoby, która na pewnym etapie życia nie straciłaby wiary w swoje umiejętności. Seria porażek potrafi negatywnie wpłynąć na Naszą samoocenę. Ja też niekiedy się z tym borykam, chociaż zdecydowanie rzadziej niż kiedyś.

To, w jaki sposób o sobie myślimy, wpływa na jakość Naszego życia. Nie chodzi mi jedynie o zaniżoną samoocenę, strach przed podjęciem ryzyka i wprowadzeniem zmian, ale o cały Nasz świat. 

Twój świat jest niczym innym jak zlepkiem Twoich myśli, siatką subiektywnych doznań. Jesteś własnym światem.

Wiecie, to może i brzmi nieco egocentrycznie, ale każdy z Nas na swój sposób musi być egoistą. Żeby poczuć się szczęśliwym, trzeba dążyć do wyznaczonych celów, a nie da się ich osiągnąć bez uprzedniego pracowania nad sobą. Przed każdym z Nas rysuje się jakaś droga, musimy jedynie ją odkryć. Każdy z Nas urodził się z jakimś talentem, a kiedy wreszcie uda Nam się odnaleźć swoje mocne strony, mamy obowiązek rozwijać się w tym kierunku żeby ulepszać swój świat i światy innych ludzi.

Zapamiętajcie! Jeśli zmienimy swoje nastawienie, zmieni się też otaczający Nas świat.

 
Znajdziesz mnie tutaj:
 
https://www.facebook.com/nigdyniewierzchomikom/             https://www.instagram.com/pamietnikksiezniczki/

6 komentarzy:

  1. Tak to prawda, często powtarzane żale na nas temat, nawet nieuzasadnione w oczach innych po pewnym czasie staną się dla nich prawdą. Gdy stawiamy się w złym świetle robimy tylko sobie krzywdę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Poszukiwacz głębi, zgadzam się z Tobą. Jeśli zaczniemy głośno na siebie narzekać, to tylko zwrócimy na nasz 'mankament' uwagę. Normalnie może nawet nie byłby zauważony.

      Usuń
  2. "To, w jaki sposób o sobie myślimy, wpływa na jakość Naszego życia."- tak, tak, TAK! Wszystko zaczyna się w głowie.Osoby, które źle o sobie mówią, nie przyjmą też komplementu. Będą uważać, że jest on nieszczery albo wymuszony, będą nie dowierzać. I to wynika z niskiego poczucia własnej wartości. Jest to obszar, nad którym należy tu pracować.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie tak. Dobrze by było, gdyby każdy człowiek zdawał sobie sprawę z tego, że w ogromnym stopniu sam kreuje swój świat, bo wszystko dzieje się w głowie. Z moich obserwacji jednak wynika, że ludzie lubią się dręczyć i sami wręcz mówią o swoich wadach, niedoskonałościach, a potem się dziwią, że inni ludzie nie dostrzegają ich zalet.

      Usuń
  3. W wielu kwestiach masz rację.
    Od wielu lat powtarzam, że każdy z nas jest egoistą, jednak nie każdy się do tego przyznaje. Nawet przed samym sobą. Aczkolwiek bycie egoistą, "zdrowym" egoistą, nie jest niczym złym. Mało tego z pewnością dobrze wpływa na nas samych, a przecież to MY jesteśmy dla siebie najważniejsi.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Uważam tak samo, każdy w większym czy mniejszym stopniu jest egoistą, bo chociaż żyjemy w społeczeństwie, wśród ludzi, to jednak jesteśmy przede wszystkim indywidualnymi jednostkami.

      Usuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia